panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Wiertnica – co to jest?

| 0 comments

wiertnicaWiertnice to grupa urządzeń służąca do wiercenia otworów przede wszystkim w skałach lub gruncie. Urządzenie składa się przede wszystkim z wiertła, agregatu prądotwórczego, Przygotowane do pracy stanowisko może, w zależności od głębokości planowanego odwiertu, osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Cena pojedynczego uprzędzenia w zależności od jego jakości i przeznaczenia może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Wiertnica płuczkowa; typ wiertnic wyposażony dodatkowo w pompę płuczkową służącą do wynoszenia zwiercin, W zależności od modelu i planowanego zastosowania urządzenia substancją płuczącą może być woda lub powietrze. Metoda niezalecana przy wierceniu studni z uwagi na możliwość upośledzenia przepuszczalności skał. Ta technika zwykle stosowana jest przy wierceniu otworów średnio i wielkośrednicowych.

Wiertnica geologiczna – w odróżnieniu od wiertnic płuczkowych w przypadku tych urządzeń  odwierty prowadzone są „na sucho”. Wiertnice geologiczne służą przede wszystkim do wiercenia pionowych otworów umożliwiających pobranie próbek do badań geologicznych. Z uwagi na naturę urządzenia część modeli jest przystosowana do montowania na pojazdach. Jednak trzeba brać pod uwagę iż pojazd platforma musi mieć odpowiednią masę oraz wytrzymałość.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.