panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Wiertnica – co to jest?

wiertnicaWiertnice to grupa urządzeń służąca do wiercenia otworów przede wszystkim w skałach lub gruncie. Urządzenie składa się przede wszystkim z wiertła, agregatu prądotwórczego, Przygotowane do pracy stanowisko może, w zależności od głębokości planowanego odwiertu, osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Cena pojedynczego uprzędzenia w zależności od jego jakości i przeznaczenia może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Wiertnica płuczkowa; typ wiertnic wyposażony dodatkowo w pompę płuczkową służącą do wynoszenia zwiercin, W zależności od modelu i planowanego zastosowania urządzenia substancją płuczącą może być woda lub powietrze. Metoda niezalecana przy wierceniu studni z uwagi na możliwość upośledzenia przepuszczalności skał. Ta technika zwykle stosowana jest przy wierceniu otworów średnio i wielkośrednicowych.

Wiertnica geologiczna – w odróżnieniu od wiertnic płuczkowych w przypadku tych urządzeń  odwierty prowadzone są „na sucho”. Wiertnice geologiczne służą przede wszystkim do wiercenia pionowych otworów umożliwiających pobranie próbek do badań geologicznych. Z uwagi na naturę urządzenia część modeli jest przystosowana do montowania na pojazdach. Jednak trzeba brać pod uwagę iż pojazd platforma musi mieć odpowiednią masę oraz wytrzymałość.

Comments are closed.