panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Kątownik stalowy wzmacnia meble

Zabudowa kuchenna to jeden z najbardziej specyficznych typów mebli w domach. Przede wszystkim wyróżnia ją fakt, iż jest ustawiana na stałe w jednym miejscu, bez możliwości jej przesuwania. W istocie więc pełni funkcję integralnego elementu konstrukcji kuchni, będącej podstawowym pomieszczeniem w każdej przestrzeni mieszkalnej.

Szafki kuchenne z kolei poddawane są stale dużym obciążeniom. Szczególnie dotyczy to szafek wiszących, które muszą utrzymywać ciężar zgromadzonych w nich przedmiotów, przenosząc jego całość na umieszczono punktowo tzw. zawieszki, przy pomocy których przytwierdza się szafki do ściany. Z tego też powodu konstrukcja szafek musi być stabilna i wytrzymała.

Najczęściej używanym do wykonywania mebli materiałem jest laminowana płyta wiórowa grubości 18 mm. Płyta, produkowana w arkuszach, jest cięta na mniejsze elementy, zwane formatkami, które po oklejeniu brzegów okleiną i skręceniu przy użyciu wkrętów tworzą gotowe szafki.

Często jednak okazuje się, że samo połączenie przy użyciu wkrętów jest zbyt słabe, by wytrzymać ciężar szafki wraz z zawartością. Dlatego też stolarze, zdając sobie sprawę z istniejącego ryzyka złamania wkrętów, wykorzystują kątowniki stalowe, do wzmocnienia konstrukcji szafek.

Zastosowany kątownik stalowy ma także jeszcze jedną zaletę – szafki nabierają dodatkowej sztywności i stabilności, dzięki czemu są zdolne do wytrzymania nawet bardzo dużego ciężaru bez ryzyka odkształcania się półek i wykrzywiania całej szafki.

Comments are closed.