panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Taryfa C11 – co warto wiedzieć na jej temat?

Dostawcy energii elektrycznej rozliczają się z odbiorcami na podstawie odpowiednio dobranych taryf. Każdy dostawca oferuje ich co najmniej kilka – w zależności od zapotrzebowań Klientów, pory dnia (bądź nocy) a także zastosowania konkretnej instalacji. Jedną z takich taryf jest taryfa C11. Co sprawia, że jest ona tak wyjątkowa i czym się charakteryzuje?

Taryfa do zastosowań budowlanych
Taryfa C11 przez wielu odbiorców jest nazywana po prostu taryfą budowlaną. Zwłaszcza, że na jej podstawie rozliczają się odbiorcy realizujący inwestycje o charakterze budowlanym (również w kontekście budowy nieruchomości mieszkaniowych). Zużycie prądu w oparciu o tą taryfę jest obliczane za pomocą licznika, umieszczonego tuż przy przyłączu tymczasowym (a nie docelowym!). Zresztą korzystanie z tej taryfy w oparciu o złącza docelowe nie jest legalne.

Pracuj kiedy chcesz!
Cechą charakterystyczną taryfy jest możliwość ekonomicznego korzystania z energii elektrycznej niezależnie od pory dnia. W taryfie nie ma „godzin szczytu”, które decydowałyby o konieczności minimalizowania zużycia energii w konkretnym czasie. Jest to rozwiązanie optymalne w przypadku firm budowlanych, które intensywne roboty prowadzą w zasadzie od rana do wieczora.

Taryfa budowlana a koszty
Ciekawostką jest fakt, że niewielkie koszty jednostkowe energii w taryfie C11 nie przedkładają się na niskie koszty zużytej energii w ogóle. Dlaczego? Ponieważ taryfa C11 elementy stałe, takie jak stały składnik stawki sieciowej i opłata przejściowa, mnoży przez moc umowną. W przypadku taryf domowych moc umowna nie jest w żaden sposób uwzględniania w ogólnych kosztach energii. Dlatego też prąd dostarczany do wybudowanego gospodarstwa domowego jest znacznie tańszy od prądu oferowanego w ramach taryfy C11.

Może jakaś alternatywa?
Większość dostawców energii elektrycznej oferuje kilka taryf budowlanych. Czy to oznacza, że możemy skorzystać z alternatywnej dla C11 taryfy energetycznej? Odpowiedź na to pytanie brzmi… tak. Problem w tym, że ceny w pozostałych taryfach budowlanych (C12) również są dość wysokie (chociażby ze względu na wspomniany iloczyn mocy umownej). W efekcie korzystanie z innych taryf jest uzasadnione wyłącznie wtedy, gdy dokładnie wiesz, w jakich porach dnia zużyjesz więcej energii elektrycznej.

Więcej informacji można znaleźć na www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energetyczna/budowlana

Comments are closed.