panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Energia elektryczna dla firm, czyli na jaką taryfę się zdecydować?

Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru dostawcy prądu, możemy liczyć na wybranie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań swojej firmy. Nawet jeśli korzystamy już z usług określonego sprzedawcy, to istnieje możliwość zmiany dostawcy, co pozwala na spore oszczędności. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe grupy taryf dla klientów instytucjonalnych. Która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza?

Energia elektryczna dla firm, czyli na jaką taryfę się zdecydować?
W naszym kraju odbiorców energii elektrycznej dzieli się zwykle na trzy grupy: taryfa A,B,C. Pierwsza taryfa przeznaczona jest dla największych odbiorców energii elektrycznej (wariant jednostrefowy, dwustrefowy i trójstrefowy). Taryfa C kierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw oraz do gospodarstw rolnych wykorzystujących energię elektryczną do celów produkcyjnych. Ponadto dostępne są warianty: jednostrefowy, dwustrefowy i trójstrefowy. Z kolei taryfa B skierowana jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i instytucji. Tutaj także do dyspozycji są warianty jednostrefowy, dwustrefowy i trójstrefowy.

Warto wiedzieć, że są pewne zasady co do przynależności do wyżej wymienionych taryf, co uzależnione jest od odbiorcy. Jeśli klient instytucjonalny zasilany jest z sieci elektromagnetycznych niskiego napięcia, to przypisuje się go do taryf C. W przypadku średniego napięcia – taryfa B, a wysokie napięcie to taryfa A.

Jaka taryfa dla mojego przedsiębiorstwa?
Podczas wybierania odpowiedniej taryfy energii elektrycznej dla firmy, należy kierować się przede wszystkim jej charakterystyką i zużyciem prądu w przeciągu kilku dni. Inne potrzeby będzie miała firma działająca osiem godzin przez pięć dni w tygodniu niż na, która pracuje przez 24h/dobę i to przez siedem dni w tygodniu. Najczęściej wybieraną taryfą jest taryfa C11 ze niezmienną stawką w ciągu całej doby. Dostępne są także inne warianty typu dwustrefowy z ceną uzależnioną od godziny w ciągu doby czy też trójstrefowy. Wybór nie jest prosty, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Comments are closed.