panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Do czego służą kompresory?

Sprężarka to tak naprawdę inna nazwa kompresora czyli maszyny, której głównym zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu wprowadzanego do urządzenia.

Główne zastosowanie kompresorów

Kompresory to urządzenia, które najczęściej kierowcy mogą spotkać zarówno na stacjach benzynowych, jak i w warsztatach samochodowych. Służą one wówczas do pompowania kół samochodów. Mogą one jednak być stosowane w bardzo wielu różnych dziedzinach życia codziennego, jak np. do malowania ścian lub mebli. Ponadto nie wszyscy wiedzą, że zawieszenie pneumatyczne samochodu, to tak naprawdę zawieszenie z kompresorem. Jego głównym zadaniem w tym wypadku jest wypełnienie poduszki powietrzem. Kompresor stanowi również główny element klimatyzacji w samochodzie – bez niego kierowca nie ochłodzi wnętrza auta w upalne dni.

Rodzaje kompresorów

Kompresory dzielą się na wyporowe i przepływowe. Zadaniem tych pierwszych jest uzyskanie wysokiego ciśnienia gazu poprzez jego zasysanie i tłoczenie. Kompresory wyporowe można dalej podzielić na tłokowe, śrubowe oraz membranowe. Sprężarki przepływowe bazują z kolei na przepływie strumienia powietrza, a najważniejszym elementem ich układu jest wirnik. Można je podzielić na kolejne podgrupy: promieniowe, diagonalne oraz osiowe.

Comments are closed.