panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Dla kogo przeznaczona jest taryfa C22b?

Taryfa energii elektrycznej to nic innego jak pewien plan cenowy, zgodnie z którym firmy sprzedające prąd oferują go swoim klientom. Poszczególne opcje różnią się między sobą. Inne dostępne są także dla osób prywatnych i firm. W przypadku tych drugich bardzo ważne są godziny, w których zużywa się najwięcej energii. Warto wiedzieć, które taryfy wybrać, aby płacić mniej.

Taryfy z grupy C2x

Taryfy C2x, czyli C22a i C22b, przeznaczone są przede wszystkim dla małych i średnich firm, które zasilane są z sieci o mocy umownej większej niż 40 kilowatów. Obie są dwustrefowe. Oznacza to, że cena prądu różni się w zależności od godziny zużycia energii. Taryfy te są adresowane do firm, które wykorzystują szczególnie dużo prądu w określonych godzinach, na przykład po południu czy w nocy.

Na czym polega taryfa C22b?

C22b to taryfa dwustrefowa, dzieląca dobę na „dzień” i „noc”. Wyższą cenę trzeba zapłacić w pierwszej z wymienionych stref. Dokładne godziny, w których określone ceny obowiązują, różnią się w zależności od dostawców energii. Niektórzy z nich niższe stawki oferują jedynie w nocy, na przykład od 21.00 do 6.00. Są jednak też tacy sprzedawcy, którzy wprowadzają tańszą taryfę również przez kilka godzin po południu, na przykład od 13.00 do 15.00.

Jakim firmom opłaca się zmiana taryfy na C22b?

Wybór taryfy C22b jest szczególnie opłacalny, jeśli firma zużywa największą ilość energii w nocy. Chodzi tu o zakłady produkcyjne pracujące na wieczorną zmianę, sklepy całodobowe, magazyny, hurtownie czy piekarnie. Zmiana taryfy z takiej, w której przez cały dzień obowiązują równe stawki, na rozwiązanie dwustrefowe, pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Przed podjęciem decyzji najlepiej dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach zużywa się najwięcej energii. Pomiary wykonuje się pięć razy dziennie – rano, około godziny trzynastej, około godziny piętnastej, wieczorem i powtórnie rano. Następnie wystarczy przemnożyć otrzymane wyniki przez stawki cenowe obowiązujące w obu taryfach i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Comments are closed.