panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Czy można mieć prąd dla domu za darmo?

Prąd dla domu można pozyskać na wiele sposobów. Coraz więcej osób stawia na tak zwaną zieloną energię, czyli na odnawialne źródła energii. Wiatr, woda czy promieniowanie słoneczne nie są wytworem człowieka, a dostępne są w naturze bezpłatnie. W związku z tym warto wykorzystać to do swoich celów. Dużą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest pozyskanie energii ze słońca i przekształcenie jej w prąd dla domu. Ile tak naprawdę kosztuje instalacja fotowoltaiczna i jakie wiążą się z tym korzyści?

 

Czy można mieć prąd dla domu za darmo?

Nie jest żadną tajemnicą to, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii są już na dużym wyczerpaniu i wkrótce staną się po prostu niedostępne. Inaczej wygląda to w przypadku odnawialnych źródeł energii. Nie dość, że można je pozyskiwać bezpłatnie, to dodatkowym plusem jest nieograniczona ilość naturalnych zasobów. Wiatr, woda czy promieniowanie słoneczne są nieodłącznymi elementami przyrody, z których może korzystać praktycznie każdy. Oprócz wiatraków czy sztucznych zbiorników wodnych spiętrzających wodę za pomocą jazu/zapory, dużą popularnością cieszą się ogniwa fotowoltaiczne. Umieszcza się je zazwyczaj na dachu, chociaż to nie jedyna możliwość. Ważne jest to, aby panele słoneczne nie znajdowały się w zacienionych miejscach, co nie tylko zmniejszy ich wydajność, ale także może spowodować przegrzanie i uszkodzenie.

 

Instalacja fotowoltaiczna – ile to kosztuje?

Ceny zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych są mocno zróżnicowane. Są one w dużym stopniu uzależnione od jakości zastosowanych materiałów oraz od mocy instalacji. Duży wpływ na cenę ma także rodzaj inwertera czy samej konstrukcji, marka oraz dostawca. Przykładowe koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku minielektrowni, wynoszą w przybliżeniu od dwunastu do szesnastu tysięcy złotych. Sama konstrukcja z profili to średni koszt ponad trzech czy czterech tysięcy złotych. Potrzebny do sterowania instalacją inwerter kosztuje ponad pięć tysięcy złotych, a rozłączniki i bezpieczniki kosztują w przybliżeniu do złotych. Należy jeszcze doliczyć montaż instalacji – ponad cztery tysiące i koszty pracy elektryka – do 400 zł.

Comments are closed.