panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Stacje ładowania samochodów elektrycznych zaczną wyrastać jak przysłowiowe grzyby po deszczu

O samochodach elektrycznych mówi się, że są bardzo ekologiczne, oszczędniejsze niż ich konwencjonalne odpowiedniki, ciche i praktyczniejsze. Z całą pewnością pojazdy zasilane prądem mają wiele zalet, jednakże w Polsce nadal nie ma ich zbyt wiele. Wynika to w dużej mierze z faktu, że zakup takiego pojazdu wiąże się z niemałymi kosztami oraz z nadal ograniczonej dostępności stacji ładowania samochodów elektrycznych. Na szczęście zgodnie z planem, już niedługo się to zmieni i z pewnością na polskich drogach będzie można spotkać coraz więcej w pełni elektrycznych pojazdów. Co przemawia za zainwestowaniem w samochód napędzany energią elektryczną?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych zaczną wyrastać jak przysłowiowe grzyby po deszczu

Już za kilka lat w Polsce ma być dostępnych setki nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, co z pewnością jest świetną wiadomością dla właścicieli tego typu pojazdów. Chociaż obecnie ich ilość jest nadal stosunkowo mocno ograniczona, to jednak nie oznacza to, że posiadacze pojazdów zasilanych prądem nie będą mieli gdzie naładować baterii. Wysączyłoby postawić w każdym miejscu parkingowym taką ładowarkę, jednakże w celu zapewnienia możliwości zasilenia całego osiedla budynków konieczna musiałaby być dedykowana elektrownia. Właściciele aut elektrycznych, którzy mieszkają w blokach niestety mają obecnie do dyspozycji jedynie ogólnodostępne ładowarki, których liczba jest ciągle symboliczna. Nie mówiąc już o podziemnych czy też naziemnych osiedlowych parkingach. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, gdyż z biegiem czasu ta niefortunna sytuacja się odmieni. Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych cały czas się prężnie rozrasta i już niedługo nie będzie trzeba głowić się nad tym, czy aby na pewno na wybranej trasie będzie dostępna stacja ładowania przeznaczona dla pojazdów zasilanych prądem.

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Z całą pewnością wiele osób marzy o posiadaniu pojazdu zasilanego prądem, co wiąże się z wieloma korzyściami. Samochody elektryczne są dużo bardziej ciche od tych tradycyjnych, czyste ekologicznie i łatwo sterowalne. Ponadto znacznie łatwiej jest przewidzieć koszty energii elektrycznej niż stale zmieniające się ceny gazu bądź ropy. Co więcej, do dyspozycji są także odnawialne źródła energii, a nie tylko paliwa kopalniane. Na korzyść napędu elektrycznego przemawia także to, że jest on w stanie odzyskać część utraconej energii podczas hamowania. Pojazdy zasilane prądem są także tańsze w eksploatacji. Nie trzeba przejmować się wymianą oleju w silniku, świec, przewodów zapłonowych i wielu innych części. Ponadto podczas postoju takie auto nie zużywa energii elektrycznej.

Comments are closed.