panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

dom parterowy

Małe domy parterowe, ale dużo zalet

Małe domy parterowe to najlepsza opcja dla młodych rodzin, o których się mówi, że są na dorobku. To także wygodna siedziba dla osób ze starszego pokolenia. Jakie są powody, dla których warto stawiać takie domy?

Domy „na miarę” dla młodych rodzin

Domy o małej powierzchni to zwykle domy obliczone na aktualne potrzeby rodziny. Jak oceniać potrzeby mieszkaniowe rodziny? Konieczna jest taka liczba pomieszczeń, by oprócz części wspólnej (salon, kuchnia z częścią jadalną) każdy z domowników miał oddzielną sypialnię i małżonkowie sypialnię wspólną. Oprócz tego dla 4- czy 5-osobowej rodziny potrzebne są dwie łazienki (główna – większa i druga – mniejsza, przynajmniej z toaletą i umywalką), a przy większych możliwościach finansowych przynajmniej jeden dodatkowy pokój (na gabinet czy pokój gościnny) oraz choć jedno pomieszczenie gospodarcze, np. spiżarnię.

Tyle pomieszczeń zaspokoi potrzeby mieszkaniowe rodziny. W przyszłości, gdy zajdzie potrzeba, domy można rozbudować poprzez dostawienie pomieszczeń do istniejącego budynku czy nadbudowę piętra.

Domy wygodne ze względu na łatwość komunikacji

Chodzenie po schodach może sprawiać trudność małym dzieciom oraz osobom starszym i niepełnosprawnym. Dla nich wspinanie się po stopniach może być albo niemożliwe, albo niebezpieczne. Takich problemów nie ma w domach parterowych. Przemieszczanie się na jednym poziomie nie stwarza ograniczeń, nikt nie jest więźniem jednego pokoju.

Dom mały, ale nie ciasny

dom parterowyDomy parterowe mają tę zaletę, że łatwo jest oddzielić strefę nocną od części dziennej. Sypialnie lokalizuje się od strony północnej, salon od strony bardziej nasłonecznionej. Sypialnie mogą mieć niewielkie powierzchnie, w niczym to nie przeszkadza, bo są to miejsca, gdzie spędza się w ciągu dnia niewiele czasu. Natomiast strefę dzienną, jeśli nie ma imponującej powierzchni, można optycznie powiększyć. Jak to zrobić? Nie oddzielać ścianami takich wnętrz jak salon, kuchnia i hol. Poszczególne funkcje pomieszczeń można zaakcentować poprzez inne materiały na podłodze, inny kolor ścian czy nawet poprzez wysokość wnętrza. Powstanie wówczas duża przestrzeń, pełna światła i miejsca.

Comments are closed.