panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego?

Przyjemnie mieć swój własny zakątek w ogrodzie, gdzie można zaznać odrobiny relaksu. Jednak zakup basenu ogrodowego wymaga pewnych przemyśleń. Po pierwsze obszerne baseny ogrodowe zajmują sporo miejsca, więc należy dokładnie zaplanować, gdzie je umieścić. Poza tym utrzymanie czystości w dużym basenie to też walka z wieloma przeszkodami zazwyczaj bezowocna.

Gdzie postawić basen?

Ta z pozoru łatwa sprawa, wcale nie ma klarownego rozwiązania. Należy wygospodarować z terenu całej posesji taki zakątek, który będzie równy i czysty zarazem. Wszelkie nierówności terenu mogą skutkować wylewaniem się wody lub przekrzywieniem basenu. Najlepszym miejscem na jego ekspozycję będzie przydomowy trawnik. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że zalegająca w basenie woda spowoduje w końcu gnicie trawy.

Gdy chce się tego uniknąć, należy zaopatrzyć się w specjalną matę. Dzięki niej trawa zachowa swój ładny wygląd, a basen nie trzeba będzie zbyt często czyścić. Co do jego lokalizacji, to istotnym czynnikiem jest odpowiednie nasłonecznienie. Baseny ogrodowe większego kalibru potrzebują znacznie więcej promieni słonecznych niż ich mniejsze odpowiedniki. Możliwe, że oprócz słońca trzeba będzie zastosować bardziej zaawansowane metody grzewcze.

Jak utrzymać czystość w basenach ogrodowych?

Po pierwsze przed wejściem do basenu powinno się dokładnie wytrzeć nogi. To na stopach znajdują się spore ilości ziemi, a czasem i trawy. Po drugie większe baseny należy umieścić z dala od drzew. Liście i pyłki strasznie szybko zanieczyszczają wodę. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup siatki na kiju. Dzięki niej łatwiej będzie wybierać zabrudzenia, które umiejscawiają się zwykle na środku zbiornika. Można oczywiście przykryć basen, jednak nie jest to zadanie dla jednej osoby. Ta czynność wymaga sporej krzepy fizycznej.

Comments are closed.