Bloki rozdzielające to element, który zna raczej każdy – jeśli nie z nazwy, to z widzenia. To urządzenia, które mają ważne zadanie, dlatego też warto wiedzieć o nich więcej.
Bloki rozdzielające – co to jest?
Bloki rozdzielające określa się również blokami listew rozdzielczych. To urządzenia, które mają za zadanie rozdzielać energię elektryczną. Montuje się je w rozdzielnicach elektrycznych, w których są jednymi z podstawowych elementów. Oprócz nich można znaleźć tam między innymi:
- styczniki,
- rozłączniki izolacyjne,
- przekaźniki interfejsowe.
Bloki rozdzielcze wspomagają organizację przestrzeni obudowy rozdzielczo-sterowniczej. Można je podzielić na kilka rodzajów, a także zgodnie z ich parametrami.
Jakie są rodzaje bloków rozdzielających?
Bloki rozdzielające to nic innego, jak elektryka, czyli dział mający związek z wytwarzaniem, przekształcaniem, przesyłaniem, a także rozdziałem, magazynowaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej. Wspomniane bloki można podzielić między innymi ze względu na ich umiejscowienie w rozdzielnicy, na sposób przyłączania, a także z powodu ich pojemności. Wśród nich – idąc tym tokiem – wymienia się takie rodzaje, jak:
- bloki rozdzielcze o kompaktowej budowie;
- bloki lister montażowych;
- przelotowe bloki rozdzielcze;
- modułowe bloki rozdzielcze.
Do czego stosowany jest blok rozdzielający?
Blok rozdzielający to urządzenie, które znajduje swoje zastosowanie przy – jak sama nazwa wskazuje – rozdzielaniu obwodów układu sterowania. Mowa tutaj o rozdzielaniu ze względu np. na zasilanie silnika 3-fazowego, 1-fazowego.