panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

baseny całoroczne i akcesoria

Jak dbać o baseny całoroczne?

Całoroczny basen w domu lub ogrodzie wymaga permanentnej konserwacji i właściwej eksploatacji. Dbałość o konstrukcję sprzyja wydłużeniu czasu użytkowania basenu, a utrzymanie wody w stanie czystości jest ważne dla zdrowia osób korzystających z kąpieli w basenie. Jak eksploatować baseny całoroczne, aby maksymalnie wydłużyć czas ich użytkowania?

Konstrukcja i wyposażenie basenów całorocznych

O jakości basenu i, co za tym idzie, jego trwałości liczonej w latach decydują: rodzaj konstrukcji, materiały, z jakich konstrukcja jest wykonana oraz wyposażenie, które służy filtrowaniu i uzdatnianiu wody. Baseny całoroczne stawiane w ogrodach są obiektami, o których zakup zabiega coraz większa grupa posiadaczy nieruchomości z ogrodami. Na rynku dostępne są baseny z tworzyw, drewna, z elementami metalowymi. Można również wybudować basen murowany.
Niezależnie od rodzaju konstrukcji baseny całoroczne muszą być wyposażone w filtry o wydajności dostosowanej do pojemności basenu. Idealnie jest, jeśli filtry posiadają skimmery, które wyłapują zanieczyszczenia mechaniczne.
Pokrywa na basen przydaje się na czas wyłączenia obiektu z użytkowania na okres zimy lub dłuższej nieobecności właścicieli.

Uzdatnianie wody – podstawa eksploatacji basenów

Oczyszczanie wody filtrami, skimmerami czy podbierakami na kijach teleskopowych to nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia uzdatnienia wody, czyli dbałość o jej pH i zawartość biologiczną.
Dla użytkowników idealne jest pH obojętne wody. Woda kwaśna szkodzi oczom, zasadowa niszczy skórę pozbawiając ją ochrony, co może skutkować groźnymi dermatozami. Bardzo groźne są również bakterie, grzyby, glony i inne organizmy biologiczne, które mogą być źródłem groźnych, a nawet niebezpiecznych dla życia chorób. Uzdatnianie biologiczne powinno polegać na usuwaniu ze ścian basenu osadów. Można to robić za pomocą specjalnych odkurzaczy przepływowych oraz stosując biologiczne lub chemiczne środki do uzdatniania wody basenowej.

Comments are closed.