panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca – fotowoltaika jak działa?

Posiadanie własnej mini-elektrowni w domu wiąże się z licznymi korzyściami. Oprócz pozyskiwania darmowej energii ze Słońca prosument może oddać wyprodukowana nadwyżkę i czerpać z tego profity. Konieczne jest kupienie i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej oraz wymienienie licznika pomiarowego. 

Fotowoltaika jak działa – poznaj zasady wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego 

Sama konstrukcja instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowana, a jej montaż powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalną firmę z doświadczeniem. Zasada działania instalacji PV wydaje się już być znacznie prostsza. W skrócie: promieniowanie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne jest zamieniane w czystą energię elektryczną. Należy jednak pamiętać o tym, ze wytworzony prąd jest stały, a ten płynący w gniazdkach elektrycznych musi mieć konkretne parametry – częstotliwość 50 Hz i napięcie 230 V. Uzyskanie takich parametrów możliwe jest dzięki przekonwertowaniu prądu stałego na prąd zmienny przy pomocy falownika inwertera nazywanego falownikiem. Foton jest nośnikiem oddziaływań elektrycznych, czyli cząstką wprawiającą w ruch elektrony. Skutkiem tego jest powstanie napięcia elektrycznego. Prąd przemienny posiada wyższe napięcie od prądu sieciowego, przez co go wypiera, a nadwyżka energii zostaje oddana do sieci energetycznej. 

Kwestia bilansowania 

Instalacja fotowoltaiczna podłączana jest do już istniejącej instalacji elektrycznej w budynku. Po jej zamontowaniu konieczne jest wymienienie dotychczasowego licznika pomiaru energii na licznik dwukierunkowy. Jest to obowiązek zakładu energetycznego i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Zakład energetyczny ma czas na zmianę licznika do 30 dni od daty zgłoszenia mikroinstalacji. Wymiana licznika na dwukierunkowy jest konieczne do tego, aby możliwe było zliczanie energii pobieranej z sieci publicznej i wysyłanej do sieci energetycznej przez prosumenta. Bez niego niemożliwe byłoby rozliczanie się z zakładem energetycznym. Co ciekawe, rozliczenie to odbywa się bezgotówkowo i zależy od wielkości instalacji PV. W przypadku nadwyżek energii elektrycznej prosument może liczyć na opusty. Bilansowanie pozwala na wykorzystanie nadprogramowej ilości energii w miesiącach z deficytem promieniowania słonecznego. Prosumenci mają rok czasu na wykorzystanie wyprodukowanej przez ich instalację nadwyżki, co liczone jest od momentu oddania jej do sieci energetycznej. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

Więcej o fotowoltaice: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala

Comments are closed.