panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

PH wody basenowej – o czym pamiętać?

Wybór odpowiedniego basenu to nie jedyna kwestia, na którą powinien zwrócić uwagę jego przyszły posiadacz. Równie ważne jest utrzymanie go w odpowiedniej czystości, by znajdująca się w nim woda była całkowicie bezpieczna. Jednym z kryteriów takiego bezpieczeństwa jest stężenie pH.

Kiedy za mało, kiedy za dużo?

Zbyt niskie pH sprawia, że woda posiada odczyn kwaśny. Może to prowadzić do podrażnień skóry a także – z biegiem czasu – wpływać na konstrukcję stelaża (np. rdzewienie). Dlatego zaleca się, by woda w zbiornikach stelażowych (np. basen stelażowy 366 cm) miała odczyn lekko zasadowy, to jest w granicach 7.2 – 7.6. Oczywiście przekroczenie tej wartości w górę również może być niebezpieczne dla zdrowia osób korzystających z basenu.

Jak sprawdzić pH wody?

Na rynku można znaleźć testery lakmusowe, dostępne w postaci pasków, które po wykonaniu badania przykłada się do specjalnego wzorca kolorystycznego. Niestety taka analiza nie jest zbyt dokładna. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nowocześniejszych środków pomiaru cyfrowego, które pozwalają uzyskać dokładne wyniki do części dziesiętnych. Czujniki te bardzo często posiadają funkcję pomiaru wartości aktywnego chloru.

Podsumowanie

Zastosowanie w basenach stelażowych o średnicy 366 cm (i większych) nowoczesnych środków pomiarowych ma jak najbardziej sens. W mniejszych konstrukcjach warto postawić na rozwiązania tańsze, zwracając jednocześnie uwagę na odpowiednie zabezpieczanie basenu.

Comments are closed.