panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Jak wybrać dobrą fugę do płytek?

Fugi to nieodzowny element każdej płytki ceramicznej. Nie tylko stanowi piękną ozdobę nadając płytkom lepszej estetyki, lecz ma także funkcje czysto praktyczną związaną z zabezpieczaniem płytek przed dostawaniem się pomiędzy nie wilgoci i zanieczyszczeń. Pytanie tylko jakie się nasuwa podczas kupowania fug, to jak je wybrać?

Fuga rodzaje

Wiele osób, które wykańcza swoje mieszkania, ma w głowie tylko frazę fugowanie cena. A samo wykonanie jest w tym wypadku najmniej ważną sprawą, ponieważ kluczowe jest to, jakiego rodzaju fugę się wybierze. Jak się bowiem okazuje, na rynku nie jest obecna tylko jedna wersja fugi, lecz kilka modeli. Czym się charakteryzują?

Zdecydowanie najpopularniejszą jest fuga cementowa, lecz niestety nie należy ona do najtrwalszych. Często nawet po kilku miesiącach od położenia zaczyna się kruszyć i stopniowo odpadać ze ściany.
Jeśli chce się, aby fuga do płytek była trwała i odporna na uszkodzenia, powinno się wybrać model epoksydowy. Jest on znacznie bardziej odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, lecz również jest o wiele bardziej elastyczny, więc może być wykorzystywany np. w przypadku płytek podłogowych z ogrzewaniem.

Jaki kolor fugi do płytek?

Podczas kupowania fugi do płytek, nie można jednak skupiać się tylko i wyłącznie na tym, jakiego jest ona rodzaju. Równie ważne jest także jej strona estetyczna, czyli m.in. faktura oraz kolor.

W przypadku faktury bardzo mocno trzeba uważać na polecane wcześniej fugi epoksydowe, ponieważ są one dość chropowate, co nie każdemu może odpowiadać. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, to w obu przypadkach jest ona naprawdę szeroka i istnieje możliwość dobrania koloru fugi pod dosłownie każdy gust. Pamiętać jednak trzeba o jednej bardzo ważnej zasadzie podczas wybierania koloru fugi. Musi ona albo pasować do koloru płytek, albo też silnie z nim kontrastować.

Więcej na: www budujmy eu

Comments are closed.