panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Pompa ciepła do basenu – tania i efektywna?

Korzystanie z basenu staje się niemożliwe, gdy temperatura wody jest zbyt niska. Istnieje wiele sposobów, aby podwyższyć temperaturę wody w basenie, ale najpopularniejszym z jest pompa do basenu. W jaki sposób działa? Co warto wiedzieć na jej temat? Odpowiedzi poniżej!

Pompa ciepła — czym jest?

Nowoczesne pompy ciepła działają na zasadzie klasycznego wymiennika. Pobierają energię cieplną znajdującą się w powietrzu atmosferycznym i przekazują ją do wody znajdującej się w basenie. Pompy ciepła wyposażone są w termostat, dzięki czemu przestają one dostarczać energię cieplną do wody, gdy osiągnie ona wystarczającą temperaturę. Oznacza to również, że pompa zaprzestaje pobierania energii elektrycznej, gdy wykona zaprogramowane zadanie. Współcześnie producenci zaoferować mogę urządzenia o różnej mocy, co w praktyce oznacza, że pompy mogą być używane do basenów o różnych rozmiarach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiednia izolacja basenu

Tak, jak zostało wspomniane wyżej , pompa ciepła do basenu ogrzewa wodę wykorzystując energię cieplną z powietrza. W chwili, gdy temperatura wody spadnie poniżej oczekiwanego poziomu, pompa wznawia swoje działanie. Dlatego tak istotne jest, aby ograniczać utratę ciepła przez wodę w basenie. Z tego powodu warto stosować m.in. folię solarną, czy też inne formy zadaszenia nad basenem tak, aby dostarczona do niego energia cieplna nie wydostawała się z powrotem do atmosfery.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie niecki basenu przed utratą ciepła od spodu! Z powodzeniem wykorzystać można styrodur, czy też odpowiednio dobraną piankę poliuretanową, którą można izolować boki basenu. Wszystkie spośród tych działań pozwalają na zatrzymanie energii cieplnej w basenie, a tym samym zmniejszają zapotrzebowanie na korzystanie z pompy ciepła.

Odpowiednia moc urządzenia

Wiele osób zastanawia się, jaka pompa ciepła do basenu będzie najlepsza. W praktyce często kupuje się urządzenia o zbyt dużej mocy. W przypadku basenów o łącznej długości 7 m z powodzeniem wystarczyć pompa ciepła o mocy 5 lub 7 kW. Z kolei w przypadku basenu do 10 m sprawdzą się pompy o mocy 7 lub 10 kW.

Comments are closed.