Maski gazowe w dzisiejszych czasach można podzielić na dwie główne kategorie. Wyróżnić można maski filtracyjne, których głównym zadaniem jest oczyszczenie wdychanego powietrza oraz maski izolacyjne, które zazwyczaj połączone są z dodatkową butlą powietrza. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu można oddychać tlenem, który całkowicie pozbawiony jest jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Maski filtracyjne – czym się wyróżniają?
Filtracyjna maska gazowa idealnie sprawdzi się w sytuacji, w których to w powietrzu znajdują się różnego rodzaju gazy, pyły i substancje toksyczne. Mowa tutaj oczywiście o tych cząsteczkach, które wyłapywane są przez specjalistyczne filtry. Maski filtracyjne pobierają powietrze z najbliższego otoczenia i przepuszczają je przez filtry. Profesjonalne maski filtracyjne wykorzystywane są między innymi przez straż pożarną, co jest oczywiście najlepszym potwierdzeniem ich wysokiej jakości wykonania.

Czym charakteryzują się maski izolacyjne?
Izolacyjna maska gazowa całkowicie odcina kontakt z powietrzem zewnętrznym, dlatego też zapewnia ona najwyższy poziom bezpieczeństwa. Działanie maski izolacyjnej najprościej rzecz mówiąc polega na przetwarzaniu wydychanego dwutlenku węgla bezpośrednio w parę wodną i tlen.
Każdy kolejny wdech powoduje przepływ zużytego już powietrza przez specjalny pochłaniacz regeneracyjny. W ten prosty sposób można odzyskać tlen, dzięki czemu zwiększa się czas użytkowania maski. Pamiętać należy także o tym, że pochłaniacz ma określony czas pracy, dlatego też należy go systematycznie wymieniać.