panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

basen rozporowy
basen rozporowy

Basen rozporowy – konstrukcja, zalety i eksploatacja

Basen ogrodowy to świetna rozrywka dla całej rodziny podczas aktywnego wypoczynku. Zapewnia ochłodę  w upalne dni, może również służyć do nauki pływania dla dzieci. Basen ogrodowy jest inwestycją, która na pewno nie obciąży kieszeni, a jednocześnie będzie doskonałą alternatywą dla obleganych w sezonie letnim miejskich kąpielisk.

Wśród ofert basenów ogrodowych na uwagę zasługują baseny rozporowe, które stanowią kompromis pomiędzy tradycyjnymi basenami dmuchanymi, a kosztownymi basenami stelażowymi.


Konstrukcja i zalety basenu rozporowego

Baseny rozporowe w swej budowie przypominają worek z kołnierzem wypełnionym powietrzem. Dzięki wykorzystaniu praw fizyki basen rozporowy nie wymaga rozłożenia drogich i skomplikowanych stelaży – okrągły kształt nadaje mu siła rozporowa nalewanej do środka wody. Dmuchany kołnierz zapobiega wylewaniu się wody na zewnątrz i może służy jako oparcie oraz amortyzacja dla kąpiących się osób.

Basen rozporowy cechuje się większą wytrzymałością niż tradycyjny dmuchany basen, ponieważ jego płaszcz wykonany jest z polichlorku winylu, czyli grubego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Kołnierz basenu, który wykonany jest z cieńszego materiału, jest bardziej narażony na pęknięcia, jednak przy pomocy specjalnych łatek naprawczych dołączonych do zestawu, jego ewentualna naprawa jest łatwa i nie psuje estetyki basenu.

Dużą zaletą basenów rozporowych jest prostota i kompaktowe rozmiary. Basen rozporowy szybko się rozkłada, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Basen jest lekki, więc po opróżnieniu można dowolnie zmieniać jego umiejscowienie w ogrodzie. 


Optymalne ustawienie basenu 
rozporowego

Basen ogrodowy powinien być rozłożony na równej powierzchni. Dzięki odpowiedniemu wypoziomowaniu podłoża, woda nie będzie wylewała się z basenu i nie będzie konieczne jej częste dolewanie. Nierówny napór wody na ścianki basenu może również spowodować jego uszkodzenie.

W przypadku basenów rozporowych rodzaj podłoża nie ma większego znaczenia. Z powodzeniem można ustawić je zarówno na trawie lub piasku, jak i na betonowej wylewce. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o ułożeniu specjalnej maty lub plandeki pod dno basenu, która ochroni przed wytarciem oraz przedziurawieniem tworzywa.

Przed napełnieniem basenu wodą warto również zwrócić uwagę na umiejscowienie spustu do jej wylewania w odpowiednim kierunku. Kilkadziesiąt lub kilkaset litrów wody z opróżnianego basenu może zrujnować ogrodowe rabatki, lub podmyć taras.


Baseny rozporowe z pompą czy bez?

Woda w basenie ogrodowym wymaga regularnego czyszczenia. Częstotliwość wymiany wody i czyszczenia basenu zależy od kilku czynników, takich jak podłoże, ilość kąpiących się osób, czy korzystanie z pokryw ochronnych. W mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń mogą pomóc pompy filtrujące do basenów ogrodowych. Producenci polecają dwa modele pomp – kartuszowe i piaskowe.

Pompy kartuszowe są tańsze niż pompy piaskowe, jednak są mniej wydajne, dlatego najlepiej sprawdzą się w małych basenach. Stosowany w nich filtr kartuszowy wymaga częstego czyszczenia, gdyż szybko się zapycha.

Pompy piaskowe odznaczają się większą żywotnością i wydajnością niż pompy kartuszowe. W celu zapewnienia optymalnej pracy pompy ważne jest częste płukanie filtra oraz regularna wymiana piasku.

Comments are closed.