panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Czy mydło potasowe jest ekologiczne?

W dzisiejszych czasach ekologiczne podejście do ogrodnictwa jest rzeczą dla wielu osób niezwykle istotną. Powszechnie stosuje się nieszkodliwe, nietoksyczne preparaty, które pozwalają radzić sobie ze szkodnikami i chorobami roślin tak samo skutecznie, jak w przypadku środków chemicznych. Czy należy do nich również mydło potasowe?

Czym jest mydło potasowe?

Pod względem chemicznym mydło potasowe jest solą zasady potasowej i kwasów tłuszczowych. Obecnie najczęściej używa się do jego produkcji olejów roślinnych. Aby jednak kupić produkt prawdziwie ekologiczny, warto nie celować w mydła, które powstały na bazie oleju palmowego, czy kokosowego. O wiele bardziej przyjazne dla środowiska są mydła, które wykonano z zastosowaniem olejów lokalnych – rzepakowego, albo słonecznikowego. Najczęściej ma ono postać gęstej pasty, którą łatwo jednak można rozcieńczyć wodą.

Mydło potasowe jako wsparcie dla ekologicznych środków ochrony roślin

W dzisiejszych czasach wielu ogrodników zwraca dużą uwagę na to, jakich środków używa w swojej pracy. Coraz mniej chętnie sięga się po preparaty całkowicie chemiczne. Uznanie zyskują natomiast środki oparte na roślinnych naparach i wyciągach, które są również bardzo skuteczne, o czym przekonało się już wielu ogrodników. Ich wadą jest jednak to, że średnio trzymają się na liściach roślin i mogą być bardzo łatwo wypłukane przez deszcz, albo podczas podlewania. Zastosowanie dodatkowo mydła potasowego tworzy swego rodzaju warstwę ochronną, która zabezpiecza właściwy preparat przed wypłukaniem, dzięki czemu działa on o wiele dłużej.

Czy mydłem potasowym można zwalczać szkodniki?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy mydłem potasowym można zwalczać szkodniki roślin. Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. Mydło potasowe skutecznie zatyka aparaty oddechowe owadów, tym samym je uśmiercając. Po wyschnięciu nie stanowi natomiast już żadnego zagrożenia. Szczególnie polecany jest ten sposób jako ekologiczna alternatywa dla chemicznych preparatów do zwalczania mszyc.

Comments are closed.