panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Dla jakich firm skierowana jest taryfa C21?

Każda firma wydaje niemałe kwoty na opłacanie rachunków za prąd. Niestety często są one na tyle wysokie, że wpływa to niekorzystnie na budżet. Warto zatem przeanalizować swoją fakturę za zużycie energii elektrycznej i sprawdzić, czy aby na pewno wybrana taryfa jest właściwa. Dzięki prawidłowemu dopasowaniu taryfy do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa możliwe jest zaoszczędzenie niemałych pieniędzy w skali roku. Takim oto sposobem można obniżyć rachunki za prąd nawet do 30%.

Dla jakich firm skierowana jest taryfa C21?
Taryfa C21 jest świetnym rozwiązaniem dla średnich i dużych firm o mocy umownej powyżej 40 kW, które przyłączone są do sieci niskiego napięcia. Jest to taryfa jednostrefowa, nazywana także całodobową. Obowiązuje tutaj bowiem niezmienna stawka za megawatogodzinę przez 24h/dobę. Nie ma więc żadnego znaczenia to, czy dane przedsiębiorstwo zużywa największą ilość energii elektrycznej w godzinach dziennych czy też nocnych. Jedna stawka przez siedem dni w tygodniu – tym charakteryzuje się taryfa C21. W celu sprawdzenia mocy umownej, wystarczy spojrzeć na swoją fakturę za prąd. Jeśli chodzi zaś o mniejsze firmy, to w ich przypadku odpowiednikiem taryfy C21 będzie taryfa jednostrefowa C11. Taryfa ta skierowana jest dla przedsiębiorstw, których moc mowna nie przekracza 40 kW.

Kiedy warto wybrać taryfę C21?
Z taryfy C21 warto korzystać, jeśli firma charakteryzuje się nieregularnym zużyciem energii elektrycznej i nie ma możliwości ustalenia wykorzystywania prądu na godziny, które to mogłyby zostać objęte niższą stawką za megawatogodzinę. Po taryfę tę sięgają więc przedsiębiorstwa prowadzące działalność przede wszystkim w ciągu dnia, czyli w godzinach szczytowych. Tak więc w ich przypadku niedostępna jest opcja przeniesienia przynajmniej części zużycia prądu na godziny pozaszczytowe, czyli wczesnoporanne, późnowieczorne i nocne. Natomiast firmy, które zużywają co najmniej 40% energii elektrycznej w godzinach nocnych, znacznie większe oszczędności odnotowują, wybierając taryfę dwustrefową, gdzie obowiązuje podział doby na strefy czasowe – godziny szczytowe (wyższa cena za megawatogodzinę) i dolinę nocną (niższe stawki).

Comments are closed.