Instalacja fotowoltaiczna to przyszłość nie tylko dla firm, ale i dla zwykłych gospodarstw domowych. Jednak inwestycja wiąże się z poniesieniem sporych kosztów jednorazowych. W 2023 roku pod hasłem fotowoltaika dotacje można znaleźć co najmniej kilka sposobów na uzyskanie dodatkowego finansowania. Na jak duże wsparcie można liczyć i co należy zrobić?
Programy dofinansowania fotowoltaiki 2023
Są dwa proste sposoby, które znacznie ułatwią zakup instalacji fotowoltaicznej. Pierwszy z nich zakłada uzyskanie bezzwrotnej dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-dotacje). Kwota dofinansowania zależy w głównej mierze od mocy instalacji fotowoltaicznej. Drugi sposób to niskooprocentowana pożyczka, która jest bardzo korzystna.
Obecnie na terenie Polski można skorzystać z takich programów jak:
- Mój Prąd,
- Czyste Powietrze,
- Czyste Powietrze Plus,
- Stop Smog,
- Agroenergia,
- Zielona energia w gospodarstwie rolnym,
- Energia Plus.
Pierwsze cztery programy, to projekty skierowane do osób fizycznych, następnie Agroenergia oraz Zielona energia w gospodarstwie rolnym do rolników, z kolei Energia Plus do przedsiębiorstw. Chociaż zdecydowana większość programów skierowana jest do odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw, to znajdą się również takie, z których mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet kościoły. Dlatego też każdy bez wyjątku może skorzystać z wybranej formy dofinansowania.
Wymienione programy mają zasięg ogólnokrajowy. Warto jednak zapoznać się z lokalnymi programami wsparcia, które zależne są od konkretnego województwa.
Dotacje na fotowoltaikę dla prosumentów
Aby otrzymać stosowne dofinansowanie należy złożyć odpowiedni wniosek, który obecnie składany jest online przed specjalny e-formularz. W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnieniem wniosków i dołączeniem wymaganych dokumentów, wiele firm oferuje profesjonalną pomoc w tym zakresie.
Przed przystąpieniem do programu warto porównać ofertę ogólnokrajowa i regionalną, a następnie wybrać najbardziej opłacalną opcję. Istotny jest również fakt prefinansowania lub jego brak. Niektóre programy oferują dotację dopiero po uregulowaniu wszystkich kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej.