panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Jak wybierać i stosować agrowłókniny?

Nowoczesne technologie są wprowadzane do wszystkich dziedzin życia człowieka. Rolnictwo nie jest tu wyjątkiem. Agrowłóknina to sztuczny materiał nietkany, który jest stosowany do ochrony roślin w rozsadnikach.

Co to jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał na bazie włókien polipropylenowych. Charakteryzuje się lekkością, nieszkodliwością, wytrzymałością i niezawodnością oraz przyjaznością dla środowiska. Jest szeroko stosowany w rolnictwie, na wsi do ochrony grządek przed zimnem, chwastami, szkodnikami. Tkanina ta z powodzeniem zastępuje zwykłą folię polietylenową, ponieważ ma wiele zalet.

Zalety agrowłókniny

  • Żywotność agrowłókniny jest dłuższa, jest ona znacznie mocniejsza i bardziej odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego i naprężenia mechaniczne. Jeśli materiał jest przechowywany z należytą starannością, może przetrwać 5-6 lat, a nawet więcej;
  • Tkanina jest przepuszczalna dla powietrza, światła i wilgoci. Jeśli przykryjesz nią grządkę, nie będzie to miało negatywnego wpływu na rośliny;
  • Agrotkanina jest odporna na działanie pleśni i bakterii. Ponieważ przepuszcza powietrze i wodę, mech nie będzie się tworzył na glebie.
agrowłóknina

Rodzaje agrotkanin

Istnieje kilka rodzajów agrotkanin, według których są one klasyfikowane. Pierwszym czynnikiem jest kolor: są białe i czarne. Są one podobne pod względem właściwości, ale mają pewne różnice. Kolor biały ma właściwości odbijające światło, dlatego może być stosowany do ochrony roślin przed mrozem i zimnymi wiatrami. Aby zapewnić właściwą ochronę, agrowłóknina musi być lekka i elastyczna, przepuszczać powietrze i wilgoć, dzięki czemu nie uszkadza rośliny i pozwala jej oddychać.

Rośliny należy przykryć po pierwszych przymrozkach, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do rozpoczęcia okresu wegetacji lub pojawienia się szkodników, które będą szukać schronienia w zimnej porze roku. W pierwszej kolejności należy okryć rośliny ciepłolubne i najbardziej narażone na mróz.

Comments are closed.