Jak wybrać odpowiednie płyty meblowe

płyty mebloweIlość dostępnych na rynku rodzajów płyt meblowych jest tak ogromna, że chcąc kupić wykonany z nich gotowy mebel lub płytę do samodzielnej obróbki, można stanąć przed trudnym wyborem. Inne płyty meblowe nadają się bowiem na wykonanie szaf czy biurek, a inne do zrobienia mebli kuchennych i stolików.

Do najczęściej spotykanych rodzajów płyt meblowych należą: laminowana płyta wiórowa, mdf foliowany, melaminowany, lakierowany lub pokryty akrylem, płyta komórkowa oraz sklejka. Idealna płyta meblowa charakteryzuje się małym ciężarem przy zachowaniu wysokiej jakości materiału oraz dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Producenci mebli zwracają także uwagę na strukturę i wzór danej płyty oraz na możliwość wykonania powtarzalnych dekoracji. Dla produkcji masowej ważne jest zatem, aby materiał był lekki, wytrzymały oraz odpowiedni do masowego wzornictwa. Zachowanie tych cech pozwala producentom zmniejszyć koszt produkcji mebli poprzez zastosowanie produkcji maszynowej bez udziału ludzkiego.

Warto podkreślić, że meble wykonane z płyt meblowych często przypominają meble zrobione z prawdziwego drewna. Nie ustępują meblom drewnianym jeżeli chodzi o możliwości dekoracyjne i graficzne, a są zdecydowanie lżejsze.

Płyty meblowe są wykorzystywane nie tylko jako materiał zasadniczy do wykonania mebli, ale także jako dodatek do mebli drewnianych. Z płyt meblowych wykonuje się wykończenia oraz nietypowe, designerskie dekoracje.