panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Jak wygląda badanie sondą CPT?

sonda-cptDzięki sondzie statycznej CPT możliwe jest dokonanie pomiaru pod podstawą urządzenia, a także wzdłuż pobocznicy stożka, który umieszcza się w gruncie. Jesteśmy w stanie uzyskać kluczowe informacje geotechniczne, które są kluczowe dla budowniczych i innych osób wykonujących prace na i w gruncie.

Sonda CPT – jak to działa?

Sonda CPT wyposażona jest w mechaniczny stożek Begemanna. W przeciwieństwie do stożka elektrycznego nie mamy tutaj możliwości przeprowadzenia badania ciśnienia wody wewnątrz porów gruntu. Więc jeśli zależy Ci właśnie na tej zmiennej lepiej zdecyduj się na wykonanie badania za pomocą sondy CPTu.

Pomiary dokonywane za pomocą sondy CPT wykonywane są w interwale co 20 cm, co niestety sprawia, że jest ona nieco mniej dokładną niż sonda CPTu. Dlatego, gdy potrzebujesz bardziej dokładnych pomiarów powinieneś/aś zdecydować się na badanie CPTu.

Właściwości badania

Dzięki badaniu sondą jesteś w stanie określić poziom elastyczności gruntu, a także jego zagęszczenia. Pomiary pozwalają również weryfikować wytrzymałość ścian w warunkach bezodpływowych. Dzięki uzyskanym podczas badania zmiennym fachowiec jest w stanie obliczyć również moduł odkształcenia gruntu, spójność i kąt tarcia.

Zalety badania sondą

Plusami wykonywania pomiarów gruntów sondami to zdecydowanie ich natychmiastowe wyniki. Inaczej niż w przypadku pobierania próbek, które zabierają zarówno wiele czasu, jak i generują dodatkowe koszty.

Comments are closed.