Elektromobilność w Polsce to dynamicznie rozwijająca się gałąź transportu – zarówno osobowego, jak i towarowego. Jakie są jej zalety oraz przyszłość? To nie tylko chwilowy trend, ale przyszłość motoryzacji, co jasno pokazują badania. Tańsze, cichsze i „czystsze” samochody to lepszy wybór zarówno dla portfela, zdrowia ludzi, jak i środowiska naturalnego.
Zalety elektromobilności
Transport kołowy – zarówno osobowy, jak towarowy oparty jest aktualnie głównie na pojazdach napędzanych paliwami kopalnymi. Niosą one za sobą wiele zagrożeń. Wydobycie ropy czy gazu generuje zanieczyszczenia, zmienia krajobraz w miejscu wydobycia oraz emituje do atmosfery szkodliwe substancje i gazy cieplarniane. Z kolei podczas jazdy samochodem do środowiska trafiają kolejne substancje chemiczne, takie jak pyły zawieszone, dwutlenek węgla, ozon, tlenek azotu, tlenek siarki, które następnie dostają się do ludzkiego układu oddechowego. Samochody elektryczne są cichsze, eliminują więc zanieczyszczenie hałasem. Zmieniając pojazdy na te elektryczne, emisja zanieczyszczeń zostaje naturalnie wyeliminowana. Dodatkowo samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji – odpadają koszta związane z wymianą pasków, oleju czy filtrów. Sam koszt przejechania 100 km takim autem, w porównaniu do jego spalinowego odpowiednika, jest niższy. Elektromobilność w Polsce to ważny element w walce z globalnym ociepleniem.

Rozwój elektromobilności w Polsce
Aktualnie w Polsce samochody z napędem elektrycznym stanowią zdecydowaną mniejszość. Jednak każdego roku liczba zarejestrowanych aut rośnie. Zwiększa się również dostęp do punktów ładowania, co jasno pokazuje rosnący trend w elektromobilności. Coraz częściej na polskich ulicach widać autobusy „przyjazne dla środowiska”. Rozwija się zatem nie tylko ilość elektrycznych samochodów osobowych, ale także aut ciężarowych czy tak zwanej zielonej komunikacji miejskiej. Pojazdy elektryczne, ładowane energią z odnawialnych źródeł pomagają uniezależnić się Polsce od paliw kopalnych importowanych zza granicy. Zwiększające się zainteresowanie elektromobilnością wpływa na liczbę produkowanych aut, przez co z czasem mogą one stać się tańsze i dostępne również dla osób o niższych dochodach.