panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Jakie wybrać narzędzia do wiercenia studni?

Zbudowanie własnego ujęcia wody nie powinno stanowić żadnego większego wyzwania, nawet dla niefachowca. Ziemię można wykopać ręcznie za pomocą zwykłego szpadla albo skorzystać z dobrodziejstwa małej koparki. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że wykop powinien mieć średnicę odrobinę większą od średnicy kręgów, które tak naprawdę stanowią obudowę studni.

Budowa studni głębinowej

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest budowa studni głębinowej. W tym przypadku konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz fachowa obsługa. Głębokie studnie można tak naprawdę budować na dwa różne sposoby (z rurą osłonową lub bez rury). Bez względu na wybrany sposób niezbędne będą oczywiście porządne narzędzia do wiercenia studni. Do wywierconego w gruncie otworu można wpuścić rurę osłonową, a następnie do niej wsuwa się specjalną rurę filtracyjną. W głąb studni można opuścić pompę głębinową.

Wiertnica ręczna

Najprostszym sposobem na wywiercenie studni jest skorzystanie z wiertnicy ręcznej. Sprzęt tego typu wystarczy do wywiercenia studni głębinowej nawet do głębokości 13 metrów. Porządna wiertnica ręczna powinna mieć wiertła motylkowe i wiertła ślimakowe do wyciągania urobku. Przydać może się również zwyczajne wiadro do wyciągania nadmiaru wody.

Comments are closed.