panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Jednostrefowa taryfa C11, dwustrefowa taryfaC12a/C12b czy też taryfa trzystrefowa?

Jednostrefowa taryfa energii to obecnie jedna z wielu możliwości, a nie jedyna i najbardziej opłacalna opcja dla każdego przedsiębiorstwa. Często okazuje się, że dana firma może odnotować znacznie większe oszczędności, decydując się na taryfę dwustrefową czy też nawet trzystrefową. Najważniejsze jest bowiem to, aby była ona dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Czasami zmiana taryfy okazuje się być niewystarczająca i konieczne jest zmienienie dotychczasowego dostawcy prądu, który jest w stanie zaoferować znacznie korzystniejsze warunki. Tym bardziej, że każdy przedsiębiorca może zmienić sprzedawcę prądu i to całkowicie za darmo. Na którą taryfę energii wobec tego się zdecydować?

Kiedy wybrać taryfę jednostrefową C11?

Taryfa jednostrefowa C11 jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw. W jej przypadku przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Jeśli firma działa najprężniej w godzinach szczytowych, czyli głównie w godzinach dziennych, to warto wówczas zdecydować się właśnie na taryfę jednostrefową. Przedsiębiorcy łatwo jest wówczas oszacować koszty związane z wykonywanymi pracami i rozliczać się ze swoim dostawcą prądu na prostych zasadach. Nie trzeba także przejmować się tym, na jakie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej.

Dwustrefowa taryfa C12a i C12b

W celu odnotowania większych oszczędności, przedsiębiorcom zaleca się rozwiązanie w postaci zmiany taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Do dyspozycji są taryfy C12a i C12b. Wymaga to jednak zaplanowania prac związanych z największym zużyciem energii elektrycznej na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. Taryfa dwustrefowa dzieli bowiem dobę na dwie strefy – godziny pozaszczytowe i godziny szczytu z wyższą opłatą za zużycie prądu. Jeśli zatem firma działa w systemie zmianowym i całkowite zżycie prądu w godzinach pozaszczytowych wynosi co najmniej 40%, to taryfa dwustrefowa będzie bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Jeśli nie taryfa jednostrefowa ani też dwustrefowa, to może zdecydować się na trzystrefową?

Oprócz taryfy jedno- i dwustrefowych do wyboru przedsiębiorcy mają także taryfę trzystrefową. Jest to wariant skierowany przede wszystkim dla przedsiębiorców szczegółowo planujących swoje wydatki. W ten oto sposób możliwe jest korzystanie z energii elektrycznej w niższej cenie przez więcej niż połowę doby oraz dopasowanie taryfy do prac związanych z największym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Taryfa trzystrefowa polecana jest przedsiębiorstwom pracującym w systemie wielozmianowym.

Comments are closed.