panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

kask budowlany
kask budowlany

Kaski budowlane – parametry, rola i kolory

Kask budowlany to niezbędny element wyposażenia każdego pracownika, który swój zawód wykonuje w warunkach narażających go na uszkodzenia głowy ze strony spadających obiektów. Jest to więc sprzęt wykorzystywany przykładowo przez osoby pracujące na rusztowaniach, działające w obszarze pracy dźwigu lub koparki, czy ogółem poruszające się po placu budowy. Jakie role pełni kask budowlany, jakie powinien posiadać parametry i dlaczego kaski występują w różnych kolorach?

Rola i parametry kasku

Jak już zostało wspomniane, podstawową rolą kasku budowlanego jest zapewnienie pracownikowi ochrony głowy od spadających obiektów, takich jak spadające z wyższych kondygnacji narzędzia, kawałki gruzu, drewna, czy innych materiały i odpady budowlane. Dobry kask musi zatem charakteryzować się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, kask budowlany powinien być lekki, tak aby nie obciążał pracownika podczas wykonywania obowiązków. Kolejnym wymogiem jest dopasowanie wyposażenia pod względem rozmiaru, by nie zsuwało się ono podczas przechylania głowy.

kask budowlany

Kaski w różnych kolorach – co oznaczają?

Na placu budowy można zobaczyć osoby poruszające się w różnokolorowych kaskach budowlanych. Mimo że kolory kasków noszonych przez konkretne osoby mogą być ustalone w regulaminie wewnątrzzakładowym, to istnieje pewna ogólna konwencja, do której stosuje się większość zakładów pracy. 

Wyróżniamy następujące kolory kasków budowlanych (noszonych przez konkretne grupy pracowników):

  • biały – kierownicy budowy i inżynierowie
  • czerwony – stażyści i praktykanci
  • żółty – pracownicy fizyczni
  • niebieski – operatorzy maszyn, elektrycy, pracownicy na wysokościach
  • zielony – pracownicy BHP
  • pomarańczowy – geodeci

Comments are closed.