Łóżko do sypialni — standardy i rozmiar

Łóżko do sypialni

Wybór łóżka do sypialni nie jest najłatwiejszym zadaniem. Budzi kontrowersje wśród współmałżonków, niezależnie od tego, czy to małżeństwa z ogromnym doświadczeniem, czy dopiero powstała komórka społeczeństwa. Wynika to z kolizji wymagań, gustów, preferencji, a czasem poprzez elementarną ignorancję. Oczywiście struktura łóżka, jego parametry, cechy materiałów, nie są najważniejszymi informacjami dla życia. Jednak ta wiedza pozwoli uniknąć niepotrzebnych codziennych konfliktów, wybrać łóżko całkowicie zgodne z oczekiwaniami.

Standardy łóżek sypialnianych

Jeśli nie planowano eksperymentować z ultranowoczesnymi trendami, a raczej trzeba stworzyć przytulną, swojską sypialnię, należy użyć standardowych mebli. Tak więc najbardziej popularne w branży meblarskiej są trzy standardy:

  • Europejski;
  • Azjatycki;
  • Amerykański.

Pierwszy z nich zakłada prostokątny kształt łóżka o średniej wysokości od podłogi (50-60 cm). Druga wywodzi się z tradycji wschodnich, gdzie łóżko jest niskie i przypomina bardziej podniesioną podłogę niż pełne łóżko (nie ma boków, desek i innych elementów). Amerykański standard opiera się na dużych wymiarach, zwłaszcza jeśli łóżko jest podwójne. Są to masywne łóżka w kształcie kwadratu, o wysokości 80 cm.

Łóżko do sypialni

Rozmiar łóżka małżeńskiego

Wielkość łóżka jest ważna, szczególnie dla dwóch osób. Nie ma sensu kierować się radami innych ludzi, ponieważ meble te nie będą używane przez przeciętnych, tylko przez całkiem prawdziwych ludzi z pewnymi warunkami mieszkaniowymi. Dlatego przy wyborze łóżka do sypialni należy kierować się powierzchnią sypialni i wielkością małżonków. Współcześni producenci tworzą łóżka małżeńskie o następujących rozmiarach:

  • 140×200 cm. Preferowane jest dla młodych rodzin z niewielką powierzchnią mieszkalną. Dla dojrzałej pary takie łóżko jest za ciasne;
  • 160×200 cm. Standardowa opcja dla małej sypialni. Wygodna dla szczupłych i średnich par;
  • 180×200 cm. Duże łóżko, które umożliwia wygodny wypoczynek osobom o różnej konstytucji;
  • 200×200 cm. Nazywane jest również łóżkiem potrójnym, ponieważ bez problemu zmieszczą się na nim dwie osoby dorosłe i dziecko.