panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

pompa-ciepla2

Na co zwrócić uwagę wybierając pompy ciepła?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów pomp ciepła, dlatego też wybranie tych najlepszych nie jest prostym zadaniem. Poszczególne urządzenia mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanej inwestycji.

Na jakie parametry zwrócić uwagę inwestując w pompy ciepła?

Najważniejszym parametrem nowoczesnych pomp ciepła ze sklepu emanta jest oczywiście ich maksymalna moc grzewcza. Ogromną rolę odgrywa również sprawność pomp. Parametr ten kryje się pod współczynnikiem COP, który podawany jest przez poszczególnych producentów, dzięki czemu łatwo jest porównać dostępne na rynku urządzenia. Im większa moc grzewcza, tym oczywiście więcej energii można wyprodukować. COP w przypadku pomp korzystających z ciepła zawartego w wodach i gruncie wynosi zazwyczaj 4-5. Aby dokładnie porównać poszczególne urządzenia należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach w rzeczywistości został wyliczony COP. Opisywany współczynnik zależy między innymi od różnicy temperatury pomiędzy dolnym źródłem ciepła a roboczą temperatury danej instalacji grzewczej.

Rodzaj czynnika chłodniczego

Wybierając pompy ciepła należy zwrócić uwagę także na rodzaj czynnika chłodniczego. Uważać należy przede wszystkim na starsze instalacje, w których układ chłodniczy wyposażony jest w czynniki R410A albo R314a. Problematyczny może okazać się także czynnik naturalny propan. Jak powszechnie wiadomo jest on łatwopalny, dlatego też w celu ograniczenia ryzyka wybuchu należy urządzenie zamontować w specjalnych jednostkach hermetycznych.

Comments are closed.