panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Nawozy do iglaków adekwatne do pory roku

Iglaki to piękne i łatwe w pielęgnacji rośliny, które cieszą oczy zielenią niezależnie od pory roku. Aby jednak nic nie zakłócało ich wzrostu, konieczne jest ich systematyczne nawożenie, szczególnie gdy mamy do czynienia z młodymi roślinami – tylko dzięki temu będą ozdobą ogrodu przez cały rok.

Nawozy do iglaków – rodzaje

Wśród tego rodzaju produktów wyróżnia się przede wszystkim nawozy do iglaków przeznaczone do stosowania wiosną i latem oraz takie, które należy zastosować jesienią. Posiadają one nieco inny skład, który jest ściśle związany z ich okresami wegetacyjnymi, dlatego też nie powinno stosować się ich zamiennie.

Wiosenne nawozy są przede wszystkim bogate w azot, który umożliwia intensywny wzrost i rozwój iglaków wraz z wiosną. Jesienny natomiast zawiera tylko śladowe ilości azotu, a jest bogaty w takie mikroelementy jak potas i fosfor. Nawóz jesienny ma za zadanie wzmocnić rośliny przed niskimi temperaturami i innymi niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Jak stosuje się nawóz do iglaków?

Preparaty te dzielą się również ze względu na to, jak często należy je stosować w sezonie. Można między innymi zdecydować się na takie, które wymagają aplikowania co dwa lub trzy tygodnie, raz w miesiącu lub nawet tylko raz w sezonie, co na pewno jest znacznie wygodniejsze. Są również takie preparaty, które wystarczą, że dostarczy się je raz w roku roślinie – na początku wiosny.

Nawóz do iglaków może także różnić się pod względem samej formy – dostępne są takie w postaci granulowanej, a także płynne, które należy rozcieńczać wodą. Te granulowane na pewno są znacznie wygodniejsze w użyciu, ponieważ wystarczy, że podsypie się nimi roślinę, ale to oczywiście zależy od osobistych preferencji.

W sprzedaży są także nawozy od zadań specjalnych, np. gdy iglakom zaczynają brązowieć igły – takie preparaty stosuje się doraźnie i zawsze należy przestrzegać w tym zakresie zaleceń producenta – w innym przypadku można zaszkodzić roślinom. To samo dotyczy również pozostałych nawozów – zarówno niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy.

Comments are closed.