panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

nowoczesne domy

Nowoczesne domy na każdą kieszeń

Decyzja, jaki dom postawić, nie należy do łatwych. W dużej mierze nasze pomysły ograniczają możliwości finansowe, czasami działka czy plany zagospodarowania miejscowego. Zawsze jednak mamy wybór: domy tradycyjne albo domy nowoczesne.

Postaw na nowoczesność

Domy jednorodzinne użytkowane są przez kilkadziesiąt lat, nierzadko przed dwa czy trzy kolejne pokolenia. Warto więc zadbać o to, by jak najdłużej prezentował się atrakcyjnie i był świadectwem czasów, w jakich powstawał. Mody w architekturze zmieniają się, chociaż tempo zmian jest wolniejsze niż w innych dziedzinach życia. Obecnie wiodącym trendem jest styl nowoczesny którego głównymi wyznacznikami są minimalizm, prostota oraz funkcjonalność.

Nowoczesne domy w kontrze do budownictwa tradycyjnego

Nowoczesność pozostaje w opozycji do stylu tradycyjnego, reprezentowanego przez staropolskie dworki. Jeśli tradycyjny styl charakteryzowały takie cechy jak skomplikowana bryła budynku, wysoki, czterospadowy dach, małe okna rozmieszczone symetrycznie, ganek z kolumnami, zdobienia, ornamenty, lukarny, to w nowoczesnych  domach próżno by się ich doszukiwać.

Nowoczesność wyróżnia minimalizm, jeśli chodzi o bryłę i dach budynku. Uwagę zwracają natomiast duże przeszklenia, niesymetrycznie rozmieszczone otwory okienne i drzwiowe.

Warto też podkreślić urodę elewacji, która stanowi jedyną ozdobę domu. Elewacja zyskuje dekoracyjność dzięki zastosowaniu co najmniej dwóch różnych materiałów, np. kamienia i drewna.

Nowoczesność polega też na wykorzystaniu lokalizacji domu w ogrodzie. Dzięki tarasom ogród harmonijnie łączy się z domem, jest nawet jego przedłużeniem.

Nowoczesność to wysoka jakość i energooszczędność

Elegancji czy nawet ekskluzywności dodają takim domom nowoczesnym, bardzo dobrej jakości materiały budowlane i wykończeniowe. Zapewniają one budynkowi trwałość a także energooszczędność (szczelna stolarka, solidna izolacja).

Czy taki dom jest drogi? W biurach architektonicznych oraz w gotowych katalogach znajdziemy projekty na każdą kieszeń.

Comments are closed.