panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Ochronniki słuchu, czyli skuteczne wyciszenie

Ochronniki słuchu, czyli skuteczne wyciszenie

Ochrona słuchu jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w zwyczajnych sytuacjach życia codziennego, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie. W celu wygłuszenia niechcianych i uciążliwych dźwięków stosuje się specjalistyczne ochronniki słuchu dobrane w zależności od potrzeb.

Czy hałas szkodzi?

Długotrwałe narażenie na hałas negatywnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka i może powodować:

  • uszkodzenie słuch,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego: stres i irytacja,
  • zaburzenie rozwoju poznawczego u dzieci.

Środki ochrony indywidualnej służące do ochrony słuchu dzięki skutecznej izolacji akustycznej zapewniają użytkownikowi komfort pracy i poprawę bezpieczeństwa poprzez ochronę przed uciążliwym i szkodliwym wpływem hałasu. Dopuszczalny poziom natężenia dźwięku w budynku mieszkalnym wynosi 40 dB w porze dnia i 30 dB w porze nocnej, natomiast w warunkach pracy najwyższym dopuszczalnym natężeniem hałasu będzie wartość 85 dB.

Ochronniki Słuchu do pracy w hałasie

Metody blokowania hałasuochronniki słuchu

Ochronniki słuchu dzielą się na:

  • wkładki przeciwhałasowe
  • nauszniki przeciwhałasowe

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładek przeciwhałasowych – stoperów zwanych powszechnie zatyczkami. Te maleńkie ochronniki słuchu wykonane zazwyczaj z gąbki, gumy czy plastycznego silikonu, po umieszczeniu w przewodzie słuchowym skutecznie blokują hałaśliwe dźwięki. Główną ich zaletą jest mały rozmiar, szybka dostępność i niska cena, dodatkowo są one jednorazowe.

Nauszniki przeciwhałasowe, czyli nauszniki ochronne, ten rodzaj ochronników słuchu będzie stosowany zwłaszcza w warunkach przekroczenia natężenia hałasu wynikającego z norm i przepisów prawa. Na BHP-Gabi dostępne są ochronniki zakładane bezpośrednio na uszy oraz mocowane do hełmu ochronnego. Dzięki specjalnym technologiom tłumienia dźwięków poprawiają wygodę i skutecznie chronią przed uszkodzeniem słuchu.

Występują także ochronniki słuch z układami elektronicznymi, należą do nich nauszniki z regulowanym tłumienie oraz podłączone do radia, zapewniające łączność w celu komunikacji słownej.

Comments are closed.