Ogniwa fotowoltaiczne w teorii oraz w praktyce

Energia słoneczna może być wykorzystywana nie tylko za pośrednictwem dostarczających ciepło kolektorów. Obecnie coraz popularniejsze stają się ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Taka instalacja może być bardzo opłacalna i stosunkowo szybko się zwrócić.

Działanie instalacji
W działaniu całej instalacji największą rolę odgrywa intensywność promieniowania słonecznego. Od ilości energii pozyskiwanej z ogniw fotowoltaicznych zależy poziom natężenia uzyskanego prądu elektrycznego. Sprawność przemiany tej energii na elektryczność najczęściej waha się od kilku do kilkudziesięciu procent. Największe znaczenie ma zazwyczaj sama budowa ogniw fotowoltaicznych. W panelach uzyskiwany jest prąd stały, dlatego do zasilania wielu domowych urządzeń konieczne jest przetworzenie go na prąd przemienny. Ponieważ magazynowanie energii w akumulatorach jest bardzo niepraktyczne i kosztowne, najlepszym rozwiązaniem jest odsprzedanie nadwyżek do sieci.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Istnieją różne rodzaje ogniw fotowoltaicznych, których zastosowanie zależy w dużym stopniu od rodzaju samej inwestycji. Ogniwa fotowoltaicze monokrystaliczne wykonane są z monolitu krzemu. Jakość półprzewodnika jest bardzo wysoka, przez co panele te są również najdroższe. Ogniwa monokrystaliczne sprawdzają się na dachach o małej powierzchni, ponieważ nawet nieduża ich liczba wyprodukuje dostateczną ilość energii. Natomiast ogniwa fotowoltaicze polikrystaliczne wykonane są z krzemu wykrystalizowanego. Wykazują niższą sprawność, jednak są tańsze od monokrystalicznych. Dlatego stanowią najpraktyczniejszym rozwiązaniem na dość dużych pod względem powierzchni dachach.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Dzięki programom dotacji przy zakupie paneli fotowoltaicznych oraz realizacji wielu innych dodatkowych systemów wsparcia, inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest obecnie bardzo opłacalna. Można ją przeprowadzić praktycznie na każdym obszarze, do którego dociera promieniowanie słoneczne. W związku z położeniem na tej samej szerokości geograficznej, szerokie możliwości zastosowania energii słonecznej są w Polsce zbliżone do warunków obecnych we Francji czy Niemczech.

Sprawdź koniecznie: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika