Oszczędność na prądzie dzięki taryfie weekendowej

Każdy z nas szuka możliwości oszczędności na każdym kroku. Stałe comiesięczne opłaty w dużym stopniu obciążają nasz budżet domowy. Wielu z nas nie jest zadowolonych np. z wysokich rachunków związanych z zużyciem prądu. W tym celu staramy się przeważnie wymieniać urządzenia pobierające prąd na te bardziej energooszczędne, licząc na oszczędność z ich użytkowania w przyszłości. Jest to dobry sposób ale nie jedyny… W zależności od trybu życia możemy znacznie obniżyć nasze koszta związane z energią elektryczną w gospodarstwie domowym.

Niższe rachunki za prąd z taryfą weekendową
Taryfa G12w (tzw. weekendowa) to odmiana taryfy G12, gdzie koszt kilowatogodziny zużycia prądu zależy od pory dnia. Taryfa G12 charakteryzuje się niższymi kosztami przez 10 godzin w ciągu doby, są to godziny tak zwane doliną nocną oraz doliną dzienną. Dolina nocna obowiązuje w godzinach 22:00 – 06:00, natomiast dolina dzienna między 13:00 a 15:00. Przez pozostałe 14 godzin opłaty są wyższe od tych obowiązujących w taryfie G11 (tzw. jednostrefowej). Dla osób spędzających większość czasu w dni robocze poza domem, natomiast przebywających częściej w domach w dni wolne takie jak weekendy oraz święta, dobrym rozwiązaniem może okazać się taryfa weekendowa. Korzystając z taryfy G12w cena za każdą kilowatogodzinę będzie niższa w tych samych godzinach co w taryfie G12, dodatkowo zaoszczędzimy na prądzie również w weekendy oraz święta.

Kto może skorzystać z taryfy weekendowej?
Nie wszyscy dostawcy prądu posiadają w swojej ofercie możliwość korzystania z taryfy weekendowej. Jeżeli nasz dostawca prądu ma ją w swojej ofercie to jeszcze nie oznacza, że możemy z niej skorzystać. Najczęściej możliwość przejścia na taryfę G12w jest uzależniona od posiadania zainstalowanych urządzeń pomiarowych lub też minimalnego zużycia prądu w wysokości ponad 3000 kWh/rok (wysokość orientacyjna – zależna od warunków dostawcy). Tak więc jest to odpowiednia oferta dla dużych odbiorców domowych.