panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Pomiar geotechniczny z wykorzystaniem sondowania CPTU

sonda cptuSonda CPTU pozwala na precyzyjny pomiar profilu wgłębiny i stanu zalegających w podłożu gruntów. Urządzenie umożliwia ciągły zapis parametrów podłoża dzięki zastosowaniu stożka elektrycznego wyposażonego w liczne czujniki, a także komputera stale rejestrującego opory sondowania, ciśnienie wody w porach gruntu, a także odchylenie żerdzi od pionu.

Metodyka sondowania CPTU– sondy statyczne i dynamiczne
Sondowanie CPTU przeprowadza się po zakotwieniu sondy. Stożek pomiarowy osadzony jest na żerdzi i wciskany zostaje w podłoże z siłą do niemal stu osiemdziesięciu kiloniutonów. Spotkać  możemy sondy zarówno statyczne jak i dynamiczne.

a) Sonda statyczna posiada dwa rodzaje podwozia gąsienicowego do wyboru. Sondy statyczne są niezwykle wszechstronne. Mogą wykonywać badania w terenie bagiennym. Istnieją takę wersje zaadoptowane do samochodu ciężarowego i przyczepy.
Coraz częściej spotyka się sondy CPTU z opcją samokotwiczenia. W takim przypadku nie ma konieczności wkręcania kotwy w grunt.

b) Sondy dynamiczne mają samobieżny mechanizm gąsienicowy lub napęd 4×4. Są to lekkie, ręczne urządzenia o niewielkim wymiarach.
Co szczególnie ważne sondy są przyjazne środowisku, szybkie, wydajne, a cała metoda sondowania  jest w niewielkim stopniu inwazyjna.

Comments are closed.