Żywica epoksydowa jest niczym innym jak polimerowym materiałem, jej konsystencja jest ciekła, kolor jasny a zapach nawet całkiem przyjemny. W połączeniu z utwardzaczem, dochodzi do danego procesu chemicznego, w wyniku którego powstaje bardzo twardy i mocny materiał o dobrych właściwościach. Na bazie tego materiału powstają różnego rodzaju kleje ale także środki zabezpieczające w postaci, na przykład, podkładu epoksydowego czy gruntu.
Do czego wykorzystuje się podkład i grunt epoksydowy?
Zarówno podkład epoksydowy jak i grunt to preparaty, w których głównym składnikiem jest żywica epoksydowa – https://budujmy.eu/pl/menu/podklady-epoksydowe-962.html. Różnice pomiędzy tymi dwoma środkami są niewielkie ale każdy z nich jest idealnym podkładem pod warstwę lakieru, farby czy też słabych podłoży mineralnych. Dobrze zabezpieczają przed korozją i złymi warunkami atmosferycznym a przy tym idealnie wypełniają uszkodzone powierzchnie.
Dlatego też najczęściej środki te wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej i budowlanej i służą do zabezpieczania:
- elementów stalowych,
- elementów metalowych,
- podkładów cementowych,
- powierzchni murowanych,
- kamieni,
- cegieł,
- klinkierów.
Stosowanie systemem „mokro na mokro”
Najczęściej podkład epoksydowy używany jest w sprayu. Taka aplikacja jest bardzo łatwa i prosta. Jednak sprawdza się ona, najlepiej, na stali, aluminium czy ocynkowanych powierzchniach. Specjaliści stosują go w systemie „mokro na mokro”. Ten sposób pozwala na aplikacje bardzo szybkie, w wyniku których czas naprawy jest bardzo krótki a zużycie lakieru lub farby relatywnie minimalne.
Ile czasu schnie podkład?
Podkład epoksydowy czas schnięcia ma bardzo zróżnicowany i zależny od temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie przy wyższych temperaturach schnie szybciej a przy niższych schnie znacznie dłużej. Jednak i tak ten czas nie przekracza 10 godzin.