panelarrow

EURO Budownictwo

Nowoczesne budownictwo

g12

Taryfa G12 czy też może G11?

Nikomu z pewnością nie uśmiecha się płacenie wysokich rachunków za prąd, jednakże w dobie tak rozwiniętej technologii nie sposób wręcz obejść się bez najróżniejszych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Pozostaje zatem poszukać pomysłów na obniżenie kwot widniejących na fakturach. Jednym ze sposobów jest zmiana dotychczasowej taryfy energii. Jeśli zostanie ona odpowiednio dobrana do dobowego zapotrzebowania na prąd, to można odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Czasami wystarczy zmienić swoje pewne przyzwyczajenia i przenieść część domowych obowiązków na konkretne godziny, aby płacić mniej. Nie zawsze bowiem taryfa jednostrefowa jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku danego gospodarstwa.

g12Taryfa G12 czy też może G11?

Nie jest wcale powiedziane, że trzeba zużywać mniej energii elektrycznej, aby płacić niższe rachunki za prąd. Często jest tak, że wystarczy zmienić dotychczasową taryfę energii, aby w skali roku odnotować niemałe oszczędności. Kluczową kwestią jest odpowiednie dobranie taryfy do rzeczywistego zużycia energii elektrycznej w domu. Większość polskich gospodarstw domowych korzysta z uniwersalnej taryfy, czyli taryfy jednostrefowej G11. W prądu tej taryfy przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę, a więc nie trzeba przejmować się tym, w jakich godzinach występuje największy pobór prądu. Inną opcją  G12, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy – godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. Zwykle jest tak, że strefa z niższa stawką za kilowatogodzinę obowiązuje przez 10h, a droższa strefa przez 14h. Dokładne godziny pozaszczytowe i szczytowe mogą różnić się w zależności od wybranego dostawcy prądu. Najczęściej jednak wygląda to tak, że tańsza strefa przypada na godziny 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00, a droższa obowiązuje w godzinach 6:00 – 13:00 oraz 15:00 – 22:00.

A może wariant G12w?

Jednym z wariantów taryfy G12 jest taryfa weekendowa G12w. Decydując się na tą taryfę, można cieszyć się tańszym prądem przez cały weekend i to niezależnie od godziny. Najczęściej niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje już w piątek od godziny 22.00 i trwa do godziny 6.00 w poniedziałek. Co więcej, oprócz sobót i niedziel tańsza strefa obowiązuje także w święta i dni ustawowo wolne od pracy.

Comments are closed.