Wybierz odpowiednią zaprawę naprawczą do betonu

Beton trudno uszkodzić, ale nawet tutaj z czasem pojawiają się ubytki. Mogą być wynikiem korozji pod wpływem czynników atmosferycznych, wilgoci, związków chemicznych występujących w powietrzu, czynników biologicznych, ale mogą także powstać w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Jak można je naprawić?

Naprawa betonu – co zastosować?

Uszkodzenia mogą być bardzo różne. Czasem jest to nieduży ubytek, a innym razem naprawy wymaga cała spękana posadzka w pomieszczeniu. Różne mogą być także konstrukcje, które wymagają naprawy – https://budujmy.eu/pl/menu/naprawa-betonu-918.html. Zaprawa naprawcza do betonu poradzi sobie z różnego rodzaju konstrukcjami betonowymi oraz żelbetowymi. Mogą więc być to stropy, posadzki, balkony, tarasy, słupy konstrukcyjne, wsporniki, czy nawet duże zbiorniki. W tym celu stosuje się, m.in. nadlewanie betonu na beton, gdy np. chcemy naprawić całą pokruszoną posadzkę. O tym jaki materiał najlepiej zastosować, decyduje przede wszystkim specyfika danego budynku oraz nasze oczekiwania.

Rodzaje zapraw naprawczych do betonu

Ich rodzaj zależy przede wszystkim od tego, jakie zostały zastosowane w nich składniki, w tym przede wszystkim spoiwo. Mogą być to spoiwa polimerowe, frakcyjne tworzywa lub ich mieszanki oraz inne dodatki, które wpływają między innymi na ich wytrzymałość oraz dobrą przyczepność. Są to więc:

  • zaprawy polimerowe – PC,
  • zaprawy polimerowo-cementowe – PCC,
  • zaprawy hydrauliczne – CC.

Właściwości zapraw

W zależności od rodzaju, charakteryzują się nieco innymi parametrami technicznymi. Jedne mogą być bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a inne na wilgoć. Inne znów są bardziej podatne na rozciąganie. O tym, jaką zaprawę wybrać, powinny przede wszystkim decydować potrzeby i specyfika danej powierzchni betonowej. Warto pod tym względem kierować się zaleceniami producenta lub skonsultować swój wybór z właściwym fachowcem.